⛰❤Můj email: junomcgaff@seznam.cz❤⛰

Vlasy - jak na ně?

25. září 2017 v 20:38 | Juno |  Recepty
Dnes bych se chtěla rozepsat o tématu, které je blízké snad všem dívkám bez rozdílu. Vlasy. Milujeme je, chceme je mít co nejdelší, nejbarevnější, nejrovnější nebo nejůžasnější atakdále. Když čteme, co dokáže Ana způsobit, nepozastavujeme se nad únavou, mžitkami před očima nebo zimomřivostí, ale do očí nám bijí strašáci jako zhoršení kvality vlasů a nehtů, vypadávání vlasů apod.
Já jsem si s vlasy ušla dlouhou cestu. Když jsem se ve třinácti letech léčila z Any, svoje vlasy jsem doslova nenáviděla (a nebyla to ani tak vina stravy, jako spíš dlouhodobého stresu) - měla jsem jemňoučké, zničené vlasy v barvě myší šedi, ani rovné ani vlnité a v té době mi docela padaly. Navíc jsem se nechala naprosto nemožně ostříhat a ani doteď mi to úplně nedorostlo.
Dnes po téměř čtyřech letech mám vínově rudé vlasy, lesklé, hydratovaneé, bez rotřepených konečků, s parádním objemem a definovanými vlnami. Samochvála sice smrdí, ale vzhledem k tomu, že udělat ze svého největšího mindráku svou přednost byla dlouhá a trnitá cesta, se snad mohu trochu pochválit. :)
Chtěla bych tu vypsat pár důležitých bodů, na které jsem přišla a které mi nejvíce pomohly. Rozhodně tyhle metody nejsou spásou světa a nevnucuji je nikomu (protože některé z nich se mohou jevit trochu extrémní), ale zkoušela jsem ledacos a ráda bych se o to s vámi podělila.
Takže začínáme:
1) Pryč s komerčními šampony
Nejdůležitější bod ze všech. Pokud si koupíte obyčejný šampon v drogerii pravděpodobně v něm budou dvě diskutabilní složky. Sulfáty a silikony.
Sulfáty samy o sobě nejsou nic špatného, nacházejí se i v přírodních šamponech. Jedná se o látky, které ve spojení s vodou tvoří pěnu, která z vlasů smyje nečistoty, mastnotu a další věci, které tam být nemají. To se zdá fajn, takže kde je háček? Sodium laryl sulfát a sodium laureth sulfát se nacházejí ve všech nebo téměř všech komerčních šamponech (a bohužel i ve značkách jako je LUSH) a jejich mycí účinek je až příliš silný, protože z vlasů smývají opravdu všechnu "mastnotu". Pojmu mastnota moc nefandím, protože ve skutečnosti se jedná o sebum, které přirozeně obaluje vlas, chrání ho a zvlhčuje. Když ale použijete šampon s takto silným sulfátem, všechno toto sebum se odmyje pryč a vlas je takzvaně nahý - náchylný k vysušení a třepení. A to nemluvím o tom, že pokožka hlavy pne, je vysušená, tvoří se lupy a rychleji se mastí.
Silikon v šamponu je ve vodě nerozpustitelná látka, která vlas obalí a zbavit se jí můžete pouze díky šamponu se sulfáty. V podstatě dělá totéž, co mělo dělat sebum (pokud byste ho v kroku 1 neodstranili). Bohužel někteří lidé mohou být na silikony náchylnější, silikony se mu začnou usazovat na pokožce hlavy což může způsobit vypadávání vlasů a dojem řídkých vlasů. Vlasy pod nánosem silikonů se stávají křehkými vysušenými a zničenými.
2) Henna
Už dva roky si barvím vlasy hennou. Henna vlas obalí, vyživí, zregeneruje a ty červené odstíny fakt můžu :) Ale musí se do ní dát trochu oleje, jinak vlasy vysuší. Nicméně o henně existuje tolik článků, že se o ní zde nebudu více vypisovat.
3) Přírodní šampony
V přírodních šamponech nejsou silikony a obsahuje jemnější mycí látky. Spousta lidí po přechodu na přírodní šampony zaznamenává to, že vlasy jsou celkově hezčí, rychleji rostou a méně se mastí. Ale stojí za zmínku, že pokud po dlouholetém "silikonování" začnete používat přírodní šampon, který silikony odmyje, mohou se vlasy jevit vysušené - v podstatě se ukáže to, jak vypadaly celou dobu pod nánosem silikonů. :D Já jsem přírodní šampony používala asi rok. Vyhovovaly lépe než ty silikonové, ale stejně moje vlasy byly jemné a po třech dnech už mastné. Tak jsem se dívala po dalších metodách a narazila na:
4) Mytí vlasů bez použití šamponu (no poo metody)
Zatímco šampony fungují na chemickém principu, no poo metody fungují čistě na tom fyzickém - mastnotu prostě odsají. Neodmašťují tolik jako šampony a vlasy zanechávají hydratované a pevné, protože na nich stále zbyde trochu séba, které tam má přirozeně být. Já jsem zkoušela žitnou mouku (směs voda + žitná mouka) - vlasy hezké, hodně se vlnily, lesklé, ale po pár měsících se mi objevily silně lupy, tak jsem od ní nakonec upustila. Totéž se mi dělo také u jílů (dělaly mi parádní objem), ale nejlepším objevem bylo rozhodně (vegani teď zavřou oči) mytí syrovým vejcem! Žloutek ve vajíčku vlasy odmastí a bílek je zas přirozeně zhydratuje. Perfektní kombo. Pár umytí mě úplně zbavilo lupů. Zas platí, že čím déle necháte na hlavě působit, tím větší je mycí účinek.
5) Mytí pouze vodou (water only)
Zní to šíleně, že? Ale je to docela jednoduché. Začnu zlehka. Dávaly jste si někdy olej na vlasy? (myslím přírodní, ne ty "speciální" silikonové olejíčky). Sposuta žen najednou zjistila, že olej má blahodárný účinek na jejich vlasy a pokožku hlavy. A teď si představte, že ten nejlepší olej pro vaše vlasy produkuje vaše pokožka hlavy úplně zadarmo! Teď si asi říkáte: "Proboha, přece nebudu chodit jako vodník s mastnou hlavou jen proto, že je to zdravé!" Ale tak to nemyslím. Vlasy se ve většině případů mastí proto, že to sebum neustále odstraňujeme. Čím více se mastnoty zbavujeme, tím více se vlasy mastí. Teplá voda mastnotu přirozeně rozprostře po celém vlasu, přebytek spláchne a a to co zbyde se během pár hodin vsákne do vlasu (pokud není obalen silikony). Výsledkem jsou čisté lesklé nemastné (!!) vlasy, hydratované od kořínků ke konečkům. A to se vyplatí Horste :D
Stále nevěříte? Moje rodina si ani po půl roce na water only nevšimla, že si nemyju vlasy šamponem. :)
Samozřejmě aby "to fungovalo" jak má, je třeba se pro začátek držet docela jednoduchých postupů, které kdyžtak mohu osvětlit v dalším článku (pokud by o to byl zájem).
No a to už je pro dnešek asi všechno, snad jsme vás neunudila k smrti a nebo moc neznechutila :)
xoxo
Juno
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anahell Anahell | Web | 25. září 2017 v 23:43 | Reagovat

Aw! Jsem tak ráda, že někdo používá také hennu. :3
I já hennuji a používám věci, které zde píšeš. A máš pravdu: na vlasy je sám o sobě hrozný stres, deprese, úzkosti, nervy - alespoň v mém případě. I když jsem se snažila normálně jíst, tyto faktory (a antikoncepce!) moje husté vlnité vlasy prořídly, zjemnily a narovnaly. Jeden čas mi pomáhal i přípravek Donna Hair.
No shampoo se trochu bojím. Ale měla bych zájem o to, jak to funguje. :)

2 K. K. | Web | 26. září 2017 v 7:23 | Reagovat

Přesně aktuální téma, které řeším. Vlasy jsem si dlouhou dobu barvila a ničila. Před 4 rokama jsem přestala. A teď? Nikdy jsem neměla tak málo vlasů. Myslela jsem, že když si je přestanu barvit bude vše v pohodě. Každopádně stres, uplé gumičky a bolestně stáhnutá hlava udělali své. Mám vlasy přesně jak píšeš. Jemné, řídké..Ani né rovné a ani né vlnité. -_- Včera jsem si objednala šampón Milva, který slibuje pomoc při vypadávání vlasů a jejich regeneraci. Z recenzí vypadá velmi dobře.. Jsme zvědavá.

3 Juno Juno | 26. září 2017 v 7:30 | Reagovat

[1]: Mytí vajíčkem se třeba bát nemusíš vůbec, má to konzistenci šamponu a krásně to zklidní pokožku hlavy. :)

4 skinny-hannah skinny-hannah | Web | 26. září 2017 v 12:10 | Reagovat

Já měla hrozně roztřepené konečky a vypadávaly, pak jsem si je přestala žehlit a začala brát nějaké vitamínky, používat balzámky a olejíčky a bylo to lepší:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama